Akné
Akné je porucha, ktorá spôsobuje prepuknutie kožných lézií, ktoré bežne nazývame vyrážky. Je spôsobené tým, že mazové žľazy produkujú príliš veľa mazu, čo vedie k upchaniu pórov.
Čo je to akné?
Akné je porucha, ktorá spôsobuje prepuknutie kožných lézií, ktoré bežne nazývame vyrážky. Je spôsobené tým, že mazové žľazy produkujú príliš veľa mazu, čo vedie k upchaniu pórov. Taktiež môže byť spôsobené rapídnou produkciou baktérie P. acnes. Akné sa vyskytuje najčastejšie na tvári, krku, na chrbte, hrudníku a na ramenách. Je to najobvyklejšie kožné ochorenie. Hoci akné nie je život ohrozujúce ochorenie, môže spôsobiť jazvy na celý život.
Ako akné postihuje ženy?
Väčšina mladých ľudí zažila obdobie, kedy sa im na tele objavilo aspoň pár vyrážok. Zdá sa však, že akné ovplyvňuje život muža inak, než život ženy. U mladých mužov je viac pravdepodobné, že trpia vážnejšou formou tohto kožného ochorenia. Akné u mladých žien má tendenciu vyskytovať sa náhodne a je spojené s hormonálnymi zmenami, ako napr. menštruačným cyklom.
Vekom sa u žien akné často zlepšuje. Niektoré ním však trpia dlhé roky. Dokonca existujú ženy, ktoré dostanú prvýkrát akné vo veku 30 alebo 40 rokov.
Pre mnohé z nás je akné znepokojujúcou chorobou. Môžeme kvôli nemu trpieť depresiami a nízkym sebavedomím. Nemusíte však čakať, kým akné samo prirodzene zmizne. Dnes môže byť takmer každý prípad akné vyriešený. Niekedy sa dá taktiež akné predísť. Porozprávajte sa so svojím lekárom alebo dermatológom (lekár, ktorý sa špecializuje na liečbu kožných problémov) o tom, ako si môžete pomôcť v prevencii proti akné a ako sa dá liečiť.
Aké sú rôzne druhy lézií akné?
- Komedóny (biele alebo čierne bodky) alebo papuly - Komedóny sú základnými léziami, sú to upchaté póry. Pokiaľ upchatý pór ostane pod kožou, nazýva sa uzavretý komedón a vytvára bielu bodku, vyrážku. Čierne bodky sú komedóny, ktoré sa otvoria a na povrchu kože sa javia čierne. Táto čierna farba nie je spôsobená nečistotami, ale tým, že vzduch reaguje s prebytočným mazom.
- Pustuly alebo pupienky - Tzv. pustuly alebo pupienky sú lézie, ktoré obsahujú hnis a majú červený základ.
- Uzlíky - Jedná sa o vážnejšie lézie akné. Nachádzajú sa hlbšie v koži, sú bolestivé a môžu spôsobiť zjazvenie.
- Cysty - Rovnako ako uzliny sú tieto lézie hlboko vo vnútri kože, sú bolestivé a sú naplnené hnisom. Môžu spôsobiť zjazvenie.
Čo u žien spúšťa tvorbu akné?
- Hormonálne zmeny počas puberty. Počas puberty sa dievčatám zvýši tvorba mužských pohlavných hormónov, tzv. androgénov. To spôsobuje, že žľazy sa zväčšujú a produkujú viac mazu.
- Hormonálne zmeny v dospelosti. Menštruačný cyklus je jedným z najčastejších spúšťačov akné. Lézie majú tendenciu vytvárať sa niekoľko dní pred začiatkom cyklu a miznúť po jeho skončení. Iné hormonálne zmeny, ako je tehotenstvo a menopauza , naopak akné u niektorých žien zlepšia, u iných zas zhoršia. Ak ste prestali užívať antikoncepciu, tiež to môže pri tvorbe akné hrať svoju rolu.
- Lieky. Niektoré lieky, ako sú napríklad tie, ktoré sa využívajú na liečbu epilepsie alebo na niektoré typy depresie môžu byť tiež spúšťačom nepríjemného akné.
- Make-up
- Tlak alebo trenie pokožky. Trenie spôsobené nosením prilby alebo batohu môže akné zhoršiť.
- Rodinná predispozícia. Ak iní ľudia vo vašej rodine trpeli akné, je vyššia šanca, že ho budete mať tiež.
Môže byť príčinou akné zlá hygiena?
To, že ženy dostávajú akné, pretože sa dostatočne neumývajú, je mýtus. Paradoxne, skôr príliš veľa umývania alebo drhnutia pokožky môže akné zhoršiť. Zbavovanie sa povrchového mazu jednak nepredíde tvorbe akné a ani ho nevylieči, pretože to sa utvára hlboko pod kožou. Najlepší spôsob, ako sa postarať o tvár, je vyčistenie pleti dvakrát denne jemným mydlom alebo odličovacím prostriedkom. Dávajte pozor, aby ste make-up odstránili bez drsného drhnutia.
Môže stres spôsobiť akné?
Stres akné nespôsobuje. Avšak, vyrážky môžu byť vedľajším účinkom niektorých liekov používaných na liečbu stresu alebo depresie. V niektorých prípadoch je to skôr naopak, keď sociálny a emocionálny dopad akné ochorenia spôsobuje stres. Porozprávajte sa so svojím lekárom, ak týmto stresom trpíte.
Môže konzumácia čokolády alebo mastných jedál spôsobiť akné?
Zatiaľ čo majú mnohé ženy pocit, že jedenie čokolády alebo mastných potravín spôsobuje akné, experti nenašli súvislosť medzi akné a stravou. Zdá sa, že potraviny majú u väčšiny ľudí na akné zanedbateľný vplyv. Samozrejme je však dôležité jesť zdravú výživu.
Ako sa dá liečiť mierne akné?
Existuje mnoho spôsobov liečby mierneho akné. Takéto akné môže obsahovať biele bodky, čierne bodky a malé pustuly (zapálené biele vyrážky s hnisom). Zvýšte domácu starostlivosť a dvakrát denne doprajte svojej pleti čistenie teplou vodou a jemným odličovacím prostriedkom alebo mydlom. Váš lekár vám taktiež môže odporučiť voľno predajné krémy alebo vodičky na pleť. Nepoužívajte ich však príliš často, lebo môžu spôsobiť, že vaša pokožka bude suchá. Uistite sa teda, že budete emulzie správne používať a postupujte podľa pokynov.
Ak vám tieto prípravky nepomôžu, lekár vám môže predpísať krém alebo mlieko s benzoylperoxidom, rezorcinolom, kyselinou salicylovou alebo sírou.
- Benzoyl peroxid pomáha na zníženie tvorby mazu.
- Rezorcinol, kyselina salicylová, síra pomáhajú zmierňovať tvorbu bielych a čiernych bodiek.
Ak sa vaše akné nezlepší do šiestich až ôsmich týždňov, poraďte sa so svojím lekárom o zmene liečby.
Je možné liečiť aj vážnejšie štádiá akné?
Áno. Porozprávajte sa so svojim doktorom o tom, ktorá liečba bude pre vás najvhodnejšia.
Mierne až stredné štádium akné - Tento typ akné obsahuje biele bodky, čierne bodky, papuly a pustuly, ktoré pokrývajú štvrtinu až trištvrte tváre a/alebo inej časti tela. Môže sa liečiť antibiotickými vodami a gélmi, alebo aj kyselinou retinovou. Kyselina retinová je pozmenenou formou vitamínu A. Pomáha zabrániť tvorbe bielych a čiernych bodiek. Lekár vám môže predpísať aj antibiotické pilulky, ako je napríklad erytromycín. Ak užívate antikoncepčné tabletky, antibiotiká môžu ovplyvniť ich účinnosť. Uistite sa, že s antikoncepčnými tabletkami tak použijete aj inú formu antikoncepcie, ako napríklad prezervatívy. Kyselina retinová a antibiotiká môžu spôsobiť, že vaša pokožka bude citlivá na slnko. Chráňte sa preto opaľovacími krémami alebo sa zdržiavajte v tieni, kým liečbu podstupujete.
Ťažké akné - Ťažké akné sa skladá z hlbokých cýst, začervenania, opuchu, extrémnych poškodení kože a zjazvenia. V tomto prípade by ste mali vyhľadať dermatológa, aby vám objasnil, ako sa o takúto pleť starať. Zjazveniu možno predchádzať pomocou vhodnej liečby. Váš dermatológ vám môže predpísať antibiotiká alebo orálnu antikoncepciu. Veľké, zapálené cysty môžu byť liečené aj injekciou, ktorá znižuje začervenanie, opuch, podráždenie, a podporuje hojenie.
Pokiaľ iná liečba nefunguje, váš dermatológ vám môže predpísať Accutane® (isotretinoín). Je to silný liek, ktorý pomáha v prevencii proti zjazveniu a lieči vzniknutú chorobu. Avšak, tento liek môže mať za príčinu vrodené chyby. Je dôležité, aby ste počas užívania tohto lieku neboli tehotná, a tehotenstvo ani v blízkej dobe neplánovali. Musíte naraz používať dva druhy antikoncepcie, a to mesiac pred začiatkom užívania lieku, počas jeho užívania, a jeden celý mesiac po skončení užívania lieku. Porozprávajte sa so svojim dermatológom o tom, kedy už je bezpečné otehotnieť. Ďalšími vedľajšími účinkami tohto lieku môžu byť suché oči, svrbenie, zmeny nálad a zmeny v krvi a pečeni. Na základe všetkých výhod a nevýhod môžete so svojim dermatológom zhodnotiť, či je tento liek pre vás vhodný. Používajte predpísané lieky presne podľa lekárskych rád a inštrukcií. Pokiaľ užijete väčšie množstvo lieku než je povolené, môže sa zhoršiť nielen vaše akné, ale aj celkový zdravotný stav. Pokiaľ dávku vynecháte, porozprávajte sa so svojim lekárom, ako postupovať.
Niektoré veľké cysty nereagujú ani na lieky. Môže byť potrebné vyčistiť resp. stlačiť vred a dostať z neho hnis. Váš dermatológ je jediný človek, ktorý by mal tento zákrok urobiť. Nikdy by ste sa nemali snažiť odstraňovať svoje akné pomocou stláčania alebo prepichovania ihlou. Môže to viesť k infekcii, teda zhoršeniu akné a spôsobiť vám zjazvenie.
Ak v priebehu šiestich až ôsmych týždňov neuvidíte zmenu, poraďte sa so svojim lekárom o inom type liečby.
Môže antikoncepcia pomáhať pri liečbe akné?
U žien, u ktorých akné vypukne najmä v období menštruačného cyklu, antikoncepcia pomôcť môže. Výskum ukazuje, že tieto tabletky odstraňujú akné tým, že spomaľujú príliš aktívne žľazy, ktoré produkujú množstvo mazu. Niekedy sa na liečbu akné u dospelých žien antikoncepčné tabletky kombinujú so spironolaktónom. Tento liek znižuje hladinu hormónov androgénov. Androgén stimuluje mazové žľazy. K nežiaducim účinkom tohto lieku však patrí nepravidelná menštruácia, citlivosť prsníkov, bolesti hlavy a únava. Spironolaktón nie je vhodnou terapiou pre všetky pacientky.
Kedy je kvôli zjazveniu nutné podstúpiť chirurgický zákrok?
Ak máte jazvy, váš dermatológ vám môže odporučiť operáciu a pomôcť vám akné vyliečiť. Laser dokáže pretvoriť zjazvené tkanivo a znížiť začervenanie. Dermabrázia je typ operácie, ktorá môže odstrániť povrchové jazvy a znížiť hĺbku jaziev. Ďalšou možnosťou je preniesť tuk z jednej časti tela do tváre. V niektorých prípadoch je pre liečbu postačujúci jeden zákrok, avšak pre dlhodobé výsledky ich je potrebných niekoľko. Na zjazvenie existujú aj topické (lokálne) liečby.
Fotodynamická terapia je jeden z najnovších spôsobov liečby akné. Začína jemnou mikrodermabráziou. Je používaná na odstránenie odumretých kožných buniek z povrchu tváre. Potom sa nanesie na pleť kyselina na dobu 30 až 60 minút. Po uplynutí tejto doby sa kyselina odstráni. Následne sa pokožka ošetrí laserom. Táto liečba je stále predmetom výskumu, ale zdá sa, že ma pozitívne dlhotrvajúce výsledky.
Ako môžem pomôcť zabrániť tvorbe akné a zjazveniu?
V prvom rade vám zaručene pomôže, ak budete svojej pleti venovať väčšiu starostlivosť.
- Očistite kožu jemným mydlom alebo čistiacim produktom na pleť aspoň dvakrát denne - ráno a večer. Tiež by ste mali jemne čistiť pokožku po každom ťažkom tréningu. Vyhnite sa silným mydlám a drsným povrchom odličovacích tampónov. Drsné drhnutie kože môže akné zhoršiť. Umyte si celú tvár spod brady k hranici vlasov a dôkladne si pleť opláchnite. Make-up odstráňte jemne, pomocou mydla a vody. Pred používaním prípravkov na sťahovanie pórov sa poraďte s lekárom.
- Umývajte si vlasy pravidelne. Ak máte mastné vlasy, umývajte si ich častejšie.
- Nikdy akné nevytláčajte. Môže vám to spôsobiť jazvy.
- Počas užívania liekov na liečbu akné, sa vyhýbajte priamemu slnku. Pod vplyvom liekov je pokožka citlivejšia a náchylnejšia na spálenie. Mnoho ľudí si myslí, že slnko skôr akné pomáha, pretože opálením sú vyrážky menej viditeľné. Ale príliš veľa slnka môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny kože a jej predčasnému starnutiu. Keď sa chystáte von, používajte opaľovací krém s minimálne SPF 15 faktorom. Tiež sa snažte pohybovať v tieni.
- Vyberte si make-up a produkty pre starostlivosť o vlasy, ktoré sú "nekomedogénne" . Tieto výrobky boli vyrobené tak, aby nespôsobovali akné. Mali by ste tiež používať výrobky, ktoré sú bez oleja.
- Ak trpíte vyrážkami na tele, vyhýbajte sa veciam, ktoré by vám kožu na týchto miestach mohli trením podráždiť. Napríklad batohy a športové vybavenie
- Porozprávajte sa so svojím lekárom o tom, aké liečebné metódy môžu pomôcť vášmu typu akné. Užívajte svoje lieky vždy podľa odporúčania lekára. Informujte svojho lekára, ak si myslíte, že lieky, ktoré užívate, vaše akné zhoršujú.
Je rosacea (ružovka) to isté ako akné?
Rosacea alebo ružovka je bežný kožný problém, často nazývaný „dospelácke akné“. Ženy s bledšou pokožkou a ženy v menopauze sú náchylnejšie na ružovku. Môže byť taktiež podmienená výskytom u iných členov rodiny. Rosacea spôsobuje vyrážky a začervenanie v centrálnej časti tváre. Podkožné cievy tváre sa môžu zväčšiť a na povrchu tváre byť viditeľné ako malé červené čiarky. Koža môže byť opuchnutá a môže pociťovať teplo.
Ženy s ružovkou nemajú rovnaké lézie ako môžeme vidieť v bežnom akné. Počas konzumácie horúcich nápojov, alkoholu, štipľavého jedla, alebo v teple môžu pociťovať návaly horúčavy. Tieto návaly horúčavy spôsobujú, že tvár vyzerá začervenane. V najťažších formách ružovky je toto začervenanie permanentné.
V prípade ružovky si môžete pomôcť tak, že sa naučíte, čo vám začervenanie spúšťa a budete sa tomu vyhýbať ako najviac viete. Taktiež môžu pomôcť antibiotické krémy alebo vody. Niekedy je potrebné užívať antibiotiká. Váš dermatológ môže navrhnúť liečbu laserom. Pokiaľ si myslíte, že trpíte práve rosaceou, porozprávajte sa so svojim lekárom.