Liečba menopauzy
U mnohých žien v menopauze zmiznú symptómy sami od seba, a teda nepotrebujú žiadnu liečbu . Pre iné ženy však môžu byť symptómy v menopauze veľmi nepohodlné. Ak vás vaše symptómy obťažujú, porozprávajte sa so svojim lekárom o spôsoboch, ako ich zmierniť. Spolu môžete nájsť tú najvhodnejšiu liečbu. Niektorým ženám pomôže cvičenie a zmena stravovacích návykov, iné môžu potrebovať na uvoľnenie symptómov lieky.
Aké lieky sa používajú na liečbu symptómov v menopauze?
Ak vás vaše symptómy obťažujú, porozprávajte sa s lekárom. Ten vám na zmiernenie týchto symptómov môže navrhnúť rôzne lieky. Všetky lieky so sebou nesú určité riziká a lekár vám pomôže nájsť tie, ktoré budú pre vás najvhodnejšie.
- Nízkodávková hormonálna antikoncepcia môže pomôcť v prípade, že ste v rokoch, kedy sa blížite k vašej poslednej menštruácii. Môže zastaviť alebo aspoň obmedziť návaly horúčav, vaginálnu suchosť alebo zmeny nálad. Taktiež môže pomôcť s nepravidelnou alebo silnou menštruáciou. Túto liečbu by ste nemali používať ak fajčíte. Hormonálna antikoncepcia, najmä kombinácia antikoncepčných tabletiek a iné možné formy kombinácie hormonálnej antikoncepcie, napr. vaginálny krúžok alebo náplasť môžu zvýšiť riziko vzniku krvných zrazenín a vysokého krvného tlaku. Toto riziko je pre fajčiarky ešte vyššie.
- Menopauzálna hormonálna terapia pomáha v liečbe symptómov po menopauze, môže však zvýšiť riziko vzniku krvných zrazenín, mŕtvice niektorých typov rakoviny. Prečítajte si o tejto terapii viac. Ak sa pre menopauzálnu hormonálnu terapiu rozhodnete, užívajte čo najmenšie množstvá po čo najkratšiu dobu.
- Dva nehormonálne liečivá schválené Správou potravín a liečiv (FDA) môžu taktiež pomôcť v liečbe symptómov. Jedným je nízkodávkový selektívny inhibítor spätného vychytávania sérotonínu (SSRI), liek zvyčajne používaný na liečbu depresie. Je schválený na liečbu návalov horúčav u žien, ktoré neprežívajú úzkosť alebo zmeny nálad. Ďalší liek, ktorý sa v tele ženy správa ako estrogén, je schválený na liečbu bolestivého pohlavného styku po menopauze. O iných liekoch schválených FDA, ktoré by mohli pomôcť zmierniť vaše symptómy, sa môžete porozprávať s lekárom.
- Hormonálny liek, s rodovým názvom prasterón, je Správou potravín a liečiv schválený na liečbu bolestivého pohlavného styku po menopauze, ktorý je spôsobený vaginálnou suchosťou. Tento liek je vkladaný do pošvy raz za deň.
- Voľno predajné produkty môžu liečiť vaginálne nepohodlie, suchosť alebo bolesť. Vaginálne lubrikanty na báze vody môžu zaručiť pohodlný pohlavný styk. To isté môžu zaručiť aj vaginálne zvlhčovače, ktoré pomáhajú udržať vaginálne tkanivo vlhké.
- Pokiaľ voľno predajné produkty nepomáhajú, s liečbou vaginálnej suchosti či bolesti môžu pomôcť lieky na predpis. Patria medzi ne krémy s estrogénom, tabletky alebo krúžky, ktoré sa vkladajú do pošvy. Viac informácií nájdete tu.
- V rámci menopauzálnej hormonálnej terapie môžu so závažnou vaginálnou suchosťou pomôcť tabletky alebo náplasti.
- Môžete vyskúšať rôzne prírodné výživové doplnky, ktoré pomáhajú pri prechode do menopauzy.
Čo je hormonálna terapia počas menopauzy?
Hormonálna terapia počas menopauzy je predpisová liečba, ktorá by mala pomôcť zmierniť vaše symptómy, ako návaly horúčav či vaginálnu suchosť. Predpisuje sa v prípade, že tieto symptómy narúšajú váš každodenný život. Niekedy sa nazýva hormonálna substitučná liečba.
Počas menopauzy vaječníky produkujú len malé množstvá hormónov estrogénu a progesterónu. Hormonálna terapia nahrádza niektoré hormóny, ktoré už nie sú produkované vaječníkmi, umelým estrogénom a progesterónom.
Hormonálna terapia môže pomôcť liečiť návaly horúčav a iné symptómy. Zvyčajne sa užíva jedna tabletka denne. Existuje aj hormonálna terapia estrogénom alebo estrogénom a progesterónom vo forme náplastí. Ako všetky lieky, aj hormonálna terapia počas menopauzy so sebou nesie isté riziká. Ak sa pre ňu rozhodnete, užívajte čo najmenšie dávky po čo najkratšiu dobu. Iné typy menopauzálnej hormonálnej terapie, tzv. lokálna hormonálna terapia, neliečia návaly horúčav, ale pomáhajú pri vaginálnej suchosti.
Existuje mnoho odlišných značiek hormonálnej substitučnej liečby.
Čo je lokálna hormonálna liečba?
Lokálna hormonálna liečba je zvyčajne vo forme nízkodávkového krému s estrogénom, ktorý je aplikovaný priamo do pošvy. Zmierňuje vaginálnu suchosť, nepomáha však s inými symptómami, napr. návalmi horúčav. Je dostupná taktiež vo forme vaginálneho krúžku a gélu. Riziká lokálnej hormonálnej liečby sú odlišné od rizík hormonálnej substitučnej liečby.
Je hormonálna terapia v menopauze bezpečná?
Hormonálna terapia v menopauze , niekedy nazývaná aj hormonálna substitučná terapia je pre ženy bezpečná, no nesie so sebou aj určité riziká. Preto Správa potravín a liečiv (FDA) ženám podstupujúcim túto terapiu odporúča, aby užívali čo najmenšie dávky, po čo najkratšiu dobu.
Výskumy dokazujú, že:
- Hormonálna terapia počas menopauzy môže byť možnosťou pre ženy do 59. roku života, zvyčajne však len v rámci 10 rokov menopauzy. U mladších žien a žien, ktoré sa blížia ku svojej poslednej menštruácii, je riziko vedľajších účinkov tejto terapie nižšie.
- Hormonálna terapia v menopauze zmierňuje symptómy ako návaly horúčav, problémy so spánkom, zmeny nálad a vaginálnu suchosť.
- Návaly horúčav zvyčajne vyžadujú vyššie dávky terapie estrogénom, čo ovplyvňuje celé telo.
- Ženám, ktoré trápi vaginálna suchosť ale nepohodlie počas pohlavného styku, môže pomôcť lokálny vaginálny estrogén v nízkych dávkach.
- Samotný estrogén alebo estrogén s progesterónom zvyšujú riziko vzniku mŕtvice a krvných zrazenín v nohách a pľúcach. Tieto riziká sú len ojedinelé u žien vo veku 50 až 59 rokov.
Kto by nemal podstupovať hormonálnu terapiu v menopauze?
Pre niektoré ženy nemusí byť hormonálna terapia v menopauze bezpečná. O možných rizikách by ste sa mali porozprávať s lekárom, a to v prípade, že:
- Ste mali srdcové problémy alebo iné rizikové faktory, napr. vysoký cholesterol.
- Sa vo vašej osobnej alebo rodinnej histórii vyskytovala rakovina pŕs.
- Máte vysoké hodnoty triglyceridov, typu tuku v krvi.
- Sa vo vašej rodine vyskytovalo ochorenie žlčníka.
- Máte ochorenie pečene.
- Sa u vás vyskytovali krvné zrazeniny alebo mŕtvica.
Ako dlho by som mala podstupovať hormonálnu terapiu v menopauze?
Správa potravín a liečiv odporúča, aby ženy podstupovali hormonálnu terapiu estrogénom alebo estrogénom s progesterónom čo najkratšiu dobu, a čo v najmenších dávkach.
Porozprávajte sa so svojím lekárom o všetkých výhodách a rizikách, ktoré vyplývajú z vášho veku, symptómov a rizikových faktorov.
Čo je bioidentická hormonálna terapia?
Spoločnosti, ktoré vyrábajú túto hormonálnu terapiu používajú termín „bioidentická“, aby naznačili, že ich produkty sú rovnaké ako prirodzené hormóny. Mnohé tieto spoločnosti taktiež tvrdia, že ich terapia je bezpečnejšia, než hormonálna substitučná terapia. Správa potravín a liečiv (FDA) však tento termín nepozná a dané produkty nereguluje. Taktiež neboli vykonané žiadne výskumy, ktoré by hovorili o tom, aké bezpečné a účinné tieto produkty sú.
Pred vyskúšaním akejkoľvek bioidentickej hormonálnej terapie sa poraďte s vašim lekárom.
Aké prírodné lieky sa dajú použiť na symptómy počas menopauzy?
Výživové doplnky nie sú lieky na prírodnej báze na menopauzu. Niektoré ženy však uvádzajú, že im na zmiernenie návalov horúčav alebo iných symptómov pomáha alternatívna doplnková liečba na prírodnej báze. Vyskúšajte prírodné výživové doplnky. Pred užívaním vitamínov alebo byliniek na liečbu menopauzy by ste sa však mali poradiť so svojim lekárom. Správa potravín a liečiv nereguluje tieto doplnky rovnakým spôsobom ako lieky. Niektoré doplnky môžu kolidovať s liekmi a spôsobiť tak, že dané lieky nebudú fungovať správne.
Niektoré výskumné štúdie dokazujú zmiernenie symptómov predmenštruačného syndrómu pomocou nasledovných byliniek, iné štúdie zas nie. Mnoho bylinkových doplnkov by nemalo byť používaných s inými liekmi. Niektoré bylinkové doplnky, ktoré ženy počas menopauzy používajú, sú:
- Prírodná alternatíva pomáha ženám harmonizovať hormóny a celkovo sa cítiť lepšie. Účinne pomáha na zmiernenie všetkých príznakov menopauzy. Tradičná receptúra z extraktov Alchemilky, Rebríčku, Vitexu a Rozchodnice sa ukázala ako veľmi účinná. Zistite viac o produkte damper PERIOD BALANCE.
- Ploštičník strapcovitý. Jeho podzemná stonka a korene sú používané buď čerstvé alebo vysušené do čaju, kapsúl, piluliek alebo tekutých extraktov. Ploštičník je používaný na liečbu symptómov v menopauze, najmä návalov horúčav.
- Ďatelina lúčna. Ďatelina lúčna obsahuje fytoestrogény, ktoré sú podobné estrogénu. Fytoestrogény môžeme nájsť aj v niektorých obilninách, zelenine a strukovinách (hrach, fazuľa, sója). Ďatelinu môžete konzumovať vo forme čajov alebo tabletiek. Tento bylinkový doplnok nemusí byť bezpečný pre ženy, ktoré by nemali brať hormonálnu terapiu estrogénom.
- Sója. Sója je rastlina z čeľade bôbovitých. Používajú sa jej semienka. Sója tvorí izoflavóny, typ fytoestrogénu. Sóju môžeme nájsť v doplnkoch stravy, alebo je pridávaná do jedál, napr. do syrov alebo cestovín. Samotná sója môže byť uvarená a zjedená, alebo sa z nej môžu vyrobiť iné potraviny, napr. tofu a sójové mlieko. Sója nemusí byť bezpečná pre ženy, ktoré by nemali brať hormonálnu terapiu estrogénom.
- Ďalším typom alternatívnej terapie sú cvičenia tela a mysle. Joga, taiči či akupunktúra dokážu zmierniť niektoré menopauzálne symptómy, vrátane problémov so spánkom, zmien nálad, stresu, či bolesti kĺbov a svalov. Jedna štúdia dokonca dokázala, že hypnóza (stav tranzu, kedy je myseľ uvoľnená) pomohla znížiť návaly horúčav o 74%.
Štúdie pokračujú v skúmaní týchto, a iných alternatívnych spôsobov zmiernenia symptómov počas menopauzy. Pred užívaním akýchkoľvek prírodných doplnkov sa poraďte so svojím lekárom.