Menštruačný cyklus a menštruácia
Menštruácia (menzes) je krvácanie z pošvy. U každej zdravej ženy sa tento jav opakuje každý mesiac od obdobia puberty až po menopauzu. Pozrite sa, ako menštruačný cyklus funguje a čo robiť, ak máte bolestivú alebo nepravidelnú menštruáciu.
Čo je to menštruácia?
Menštruácia je krvácanie z pošvy, ktoré prebieha každý mesiac. Počas menštruácie sa telo ženy zbavuje odlúpených častí sliznice maternice. Menštruačná krv sa dostáva z maternice cez malý otvor v krčku maternice a cez pošvu vychádza von z tela. Počas mesačného menštruačného cyklu sa na sliznici maternice vytvára nová výstelka ako príprava na tehotenstvo. Ak žena neotehotnie, hladiny hormónov estrogénu a progesterónu začnú klesať. Veľmi nízke hladiny týchto hormónov telu signalizujú, že menštruácia má začať.
Čo je to menštruačný cyklus?
Menštruačný cyklus je mesačný hormonálny cyklus, ktorý žena podstupuje, aby sa pripravila na potenciálne tehotenstvo. Menštruačný cyklus sa počíta od prvého dňa menštruácie do prvého dňa ďalšej menštruácie. Počas menštruačného cyklu sa menia hladiny hormónov estrogénu a progesterónu a zvyčajne vyvolávajú menštruačné symptómy. Ako zistím že budem mať menštruáciu? Pre výpočet menštruácie a menštruačného cyklu použite menštruačný kalendár.
Aká je dĺžka typického menštruačného cyklu?
Typický menštruačný cyklus trvá 28 dní, avšak každá žena je iná. Dĺžka menštruačného cyklu sa taktiež môže líšiť z mesiaca na mesiac. Pokiaľ vaša menštruácia prichádza každých 24 až 38 dní, môžeme váš cyklus považovať za pravidelný. Znamená to, že čas medzi prvým dňom jedného cyklu a prvým dňom nasledujúceho cyklu je najmenej 24 dní, no neprekročí 38 dní.
Niektoré ženy majú taký pravidelný cyklus, že dokážu predpovedať presný deň a čas, kedy sa im menštruácia dostaví. Iné ženy s pravidelnou menštruáciou dokážu predpovedať jej príchod len v rámci pár dní.
TIP: Na nepravidelnú menštruáciu vám môžu pomôcť byliny, ktorých účinnosť gynekológovia testovali v klinických štúdiách. Vyskúšajte prírodné tabletky na pms, ktoré obsahujú najúčinnejšie byliny na menštruačné problémy.
- Vitex jahňací
- Alchemilka obyčajná
- Rebríček obyčajný
- Rozchodnica ružová
Overený produkt na bezproblémovú menštruáciu nájdete v niektorých lekárňach a v e-shope damper.sk
Čo sa deje počas typického 28-dňového menštruačného cyklu a aké sú jeho fázy?
Deň 1 je prvý deň vašej menštruácie. Časť krvi a tkaniva sa z maternice odlúpi a vychádza von z tela. To je menštruácia. Pre väčšinu žien krvácanie trvá 4 až 8 dní. Hladiny hormónov sú nízke. Kvôli nízkej hladine hormónu estrogénu sa môžete cítiť depresívne a podráždene.
Dni 1 až 5 – tekutinou naplnené vačky, tzv. folikuly sa vyvíjajú na vaječníkoch. Každý folikul obsahuje vajíčko.
Dni 5 až 8 – Iba jeden folikul dozrieva, zatiaľ čo ostatné sa prestanú vyvíjať a absorbujú sa späť do vaječníka. Hladina hormónu estrogénu začína stúpať. Do ôsmeho dňa sa folikul stáva väčším. Do tohto dňa zvyčajne prestane menštruačné krvácanie. Vyššie hladiny estrogénu spôsobujú obnovu sliznice maternice. Pokiaľ by nastalo otehotnenie, výstelka je bohatá na krv a živiny, takže by dokázala pomôcť živiť embryo. Estrogén pomáha „povzbudiť“ endorfíny, čo sú chemikálie, vďaka ktorým sa cítime dobre. Vyplavujú sa aj počas fyzickej aktivity. Môžete mať viac energie a cítiť sa oddýchnuto.
Deň 14 – Pár dní pred dňom 14 hladiny luteinizačného hormónu (LH) dosahujú vysoké hodnoty. LH spôsobuje prasknutie folikulu, ktorý uvoľní vajíčko z vaječníka (14. deň, tzv. ovulácia). Žena najpravdepodobnejšie otehotnie, ak mala pohlavný styk v deň ovulácie alebo najviac tri dni pred ňou (pretože spermie sa už nachádzajú vnútri a sú pripravené oplodniť uvoľnené vajíčko). Mužská spermia dokáže v ženských reprodukčných orgánoch žiť 3 až 5 dní, zatiaľ čo ženské vajíčko žije 12 až 24 hodín. Pár dní pred ovuláciou sú hladiny estrogénu najvyššie. V tomto období sa môžete cítiť najlepšie, emocionálne aj fyzicky.
Dni 15 až 24 – vajíčkovody pomáhajú oplodnenému vajíčku odísť od vaječníka smerom k maternici. Prasknutý folikul na vaječníku tvorí viac progesterónu, čo prispieva k hrubnutiu novej výstelky. Ak spermia vo vajíčkovode vajíčko oplodní, oplodnené vajíčko bude pokračovať v ceste ďalej a uhniezdi sa na maternici. Začína tehotenstvo.
Dni 24 až 28 – ak vajíčko nie je oplodnené, rozpadá sa. Ak nie ste tehotná, okolo 24. dňa sa znížia hodnoty estrogénu a progesterónu. Táto rapídna zmena môže zapríčiniť náladovosť. Niektoré ženy sú na to citlivejšie, než iné. Niektoré ženy sa môžu počas predmenštruačného obdobia cítiť depresívne , podráždene alebo úzkostlivo.
TIP: Na nepríjemné príznaky a bolestivú menštruáciu vám môžu pomôcť byliny, ktorých účinnosť gynekológovia testovali v klinických štúdiách. Vyskúšajte prírodné tabletky na pms, ktoré obsahujú najúčinnejšie byliny na menštruačné problémy.
- Vitex jahňací
- Alchemilka obyčajná
- Rebríček obyčajný
- Rozchodnica ružová
Overený produkt na bezproblémovú menštruáciu nájdete v niektorých lekárňach a v e-shope damper.sk
Nakoniec neoplodnené vajíčko opúšťa telo spolu s odlupujúcou sa sliznicou maternice (Deň 1 – nový cyklus).
Folikulárna fáza - trvá prvých 14 dní a je to fáza počas ktorej sa rozvinú folikuly vo vaječníku pred ovuláciou
Luteálna fáza - druhá fáza ktorá začína po ovuláci. Končí sa buď tehotenstvom alebo luteolýzou.
FSH - folikulostimulačný hormón
LH - luteinizačný hormón
Zdroj obrázku: wikipédia
Čo je to ovulácia a kedy sa začínajú plodné dni?
Ovulácia nastáva, keď vaječník uvoľní vajíčko, aby mohlo byť oplodnené spermiou a mohlo začať tehotenstvo. Najpravdepodobnejší čas, kedy môže byť žena oplodnená je, ak mala pohlavný styk bez antikoncepcie tri dni pred ovuláciou až v deň ovulácie (keďže spermie sa už nachádzajú vnútri a sú pripravené vajíčko oplodniť hneď, ako bude uvoľnené). Mužské spermie dokážu v ženských reprodukčných orgánoch žiť 3 až 5 dní, avšak ženské vajíčko žije len 12 až 24 hodín po ovulácii.
Niekedy sa ovulácia nazýva aj nesprávne - ovulačný cyklus. Menštruačný cyklus každej ženy môže mať inú dĺžku. Čas medzi ovuláciou a začiatkom ďalšej menštruácie môže byť od jedného týždňa (7 dní) po dva týždne (14 dní).
Niekedy ovulácia môže, no nemusí nastať:
- Tehotné ženy nemajú ovuláciu. Zistiťe kedy začínajú prvé príznaky tehotenstva.
- Ženy, ktorá dojčia, môžu ale nemusia mať ovuláciu. Aj dojčiaca žena nechce otehotnieť, mala by sa porozprávať so svojim lekárom o vhodnej antikoncepcii .
- Počas klimaktéria (prechod k menopauze) ženy nemusia mať ovuláciu každý mesiac.
- Po menopauze žena nemá ovuláciu.
Ako viem, či mám ovuláciu - plodné dni?
Pár dní pred ovuláciou sa vaginálny výtok zmení, je priesvitnejší a klzkejší. Tento typ výtoku pomáha spermiám rozhýbať sa smerom k maternici a vajíčkovodom, kde môžu oplodniť vajíčko. Niektoré ženy pociťujú počas ovulácie slabú bolesť na jednej strane panvovej oblasti. Niektoré ženy majú iné príznaky ovulácie. Pre výpočet plodných dní použite ovulačný kalendár.
Luteinizačný hormón (LH) je hormón uvoľnený mozgom a signalizuje vaječníku, aby uvoľnil vajíčko (ovulácia). Hladiny LH začínajú 36 hodín pred ovuláciou stúpať nahor, preto si ich niektoré ženy dávajú doktorom testovať. Najvyššie hodnoty LH sa vyskytujú 12 hodín pred ovuláciou. Ženy, ktoré si sledujú ovuláciu kvôli snahe otehotnieť, môžu v období ovulácie pozorovať jemný nárast ich bazálnej teploty (teplota po spánku, predtým než vstanete z postele).
Ako sa menštruačný cyklus mení s pribúdajúcim vekom?
Menštruačný cyklus sa môže s pribúdajúcim vekom meniť v mnohých ohľadoch. Často je v mladosti (u tínedžeriek) menštruácia silnejšia a v 20. až 30. roku zoslabne. Je to prirodzené.
- Pár rokov po prvej menštruácii je obvyklé, že menštruačný cyklus trvá viac než 38 dní. Cca po troch rokoch sa menštruačný cyklus viac ustáli a trvá kratšie. Ak nepravidelné alebo príliš dlhé menštruačné cykly pretrvávajú, porozprávajte sa so svojim lekárom, aby ste vylúčili možné choroby, napr. syndróm polycystických vaječníkov (PCOS).
- V 20. až 30. roku života ženy sú cykly pravidelnejšie a môžu trvať od 24 do 38 dní.
- V 40. roku života ženy telo prechádza do menopauzy a cykly sa môžu stať nepravidelnými. Menštruácia sa niekoľko mesiacov vôbec nemusí objaviť, a potom zas áno. Taktiež môžu byť cykly dlhšie/kratšie a slabšie/silnejšie než zvyčajne.
Pokiaľ máte menštruačné cykly kratšie než 24 dní, dlhšie než 38 dní alebo máte iné starosti, porozprávajte sa so svojim lekárom.
Prečo by som si mala sledovať svoj menštruačný cyklus?
Ak sú vaše menštruačné cykly pravidelné, ich sledovanie pomocou menštruačného kalendára vám môže pomôcť zistiť, kedy máte ovuláciu, kedy máte najvyššie šance otehotnieť a kedy máte očakávať začiatok ďalšej menštruácie.
Ak vaše menštruačné cykly nie sú pravidelné, ich sledovanie vám pomôže zdieľať všetky informácie a problémy s vašim lekárom.
Ak máte menštruačné bolesti alebo krvácanie, ktoré vám bráni v navštevovaní školy alebo práce, sledovanie vašich cyklov pomôže doktorovi nastaviť správnu liečbu. Bolesť a iné problémy brániace vo výkone bežných aktivít nie sú normálne, a môžu byť liečené.
Ako môžem sledovať svoj menštruačný cyklus?
Sledovanie svojho menštruačného cyklu môžete začať tým, že si zaznačíte prvý deň vašej menštruácie do menštruačného kalendára. Postupom času môžete vidieť, či sú vaše menštruačné cykly pravidelné, alebo sa počet dní mení.
Môžete si zaznačiť:
- Symptómy predmenštruačného syndrómu (PMS): Trpeli ste kŕčmi, bolesťami hlavy, zmenou nálad, zábudlivosťou alebo citlivosťou prsníkov?
- Keď začnete krvácať: Začalo krvácanie skôr alebo neskôr než ste očakávali?
- Aké silné bolo krvácanie počas najsilnejších dní: Bolo krvácanie silnejšie alebo slabšie než zvyčajne? Koľko vložiek alebo tampónov ste použili?
- Menštruačné symptómy: Mali ste počas menštruácie dni veľkých bolestí alebo silného krvácania, ktoré vás donútili vynechať školu alebo deň v práci?
- Koľko dní vaša menštruácia trvala: Bola vaša menštruácia kratšia alebo dlhšia než predchádzajúci cyklus?
Taktiež si môžete na značenie menštruačných cyklov stiahnuť aplikáciu do mobilu alebo menštruačný kalendár na vytlačenie. Mnohé v sebe zahŕňajú značenie PMS symptómov, energie, stupňa vašej aktivity a iné.
Kedy zvyčajne dievča dostane svoju prvú menštruáciu?
Najčastejší vek, kedy dievča dostane svoju prvú menštruáciu je 12 rokov. To však samozrejme neznamená, že to platí pre všetky dievčatá.
Dievča môže dostať svoju prvú menštruáciu kedykoľvek vo veku 8 až 15 rokov. Prvá menštruácia zvyčajne nastáva asi 2 roky po tom, čo sa začnú vyvíjať prsia a rásť chlpy ohanbia. Vek, v ktorom mala matka dievčaťa svoju prvú menštruáciu môže predpovedať jej začiatok aj u dcéry.
Dievča by malo navštíviť doktora ak:
- Dostalo prvú menštruáciu pred 8. rokom veku.
- Nedostalo menštruáciu do 15. roku veku.
- Nedostalo menštruáciu do 3 rokov po začiatku rastu prsníkov.
Ako dlho majú ženy zvyčajne menštruáciu?
V priemere má žena menštruáciu približne 40 rokov. Väčšina žien má pravidelnú menštruáciu až do klimaktéria (obdobie, kedy nastáva prechod k menopauze). Klimaktérium môže trvať niekoľko rokov. Počas tohto obdobia sa menštruácia nemusí vyskytovať pravidelne. Menopauza nastáva, keď žena nemala menštruáciu 12 mesiacov za sebou. U väčšiny žien prichádza vo veku 45 až 55 rokov. Priemerný vek, kedy sa žena dostane do menopauzy je 52 rokov.
Menštruácia taktiež prestane počas tehotenstva a v prípade, že dojčíte sa nemusí hneď vrátiť.
Pokiaľ ste však nedostali menštruáciu počas 90 dní (3 mesiacov) a nie ste tehotná, ani nedojčíte, porozprávajte sa so svojim lekárom. Ten zistí, či je za nepravidelnými alebo vynechanými cyklami tehotenstvo alebo zdravotný problém. Existuje niekoľko spôsobov ako si privolať menštruáciu pomocou stravy a bylín. Privolanie menštruácie skúšajte až keď budete vedieť že nie ste tehotná a neprejavili sa u vás žiadne ďalšie príznaky tehotenstva.
Aké je obvyklé množstvo krvácania počas menštruácie?
Priemerná žena stratí počas menštruácie asi 2 až 3 lyžice krvi. Vaša menštruácia však môže byť silnejšia alebo slabšia, než je priemer. Čo je obvyklé pre vás, nemusí byť normálne pre inú ženu. Množstvo sa taktiež môže líšiť z mesiaca na mesiac.
Vaša menštruácia sa taktiež môže meniť s pribúdajúcim vekom. Niektoré ženy majú silné krvácanie počas klimaktéria, prechodu do menopauzy. Symptómy silného menštruačného krvácania môžu zahŕňať:
- Krvácanie do 1 a viac vložiek alebo tampónov každé 1-2 hodiny
- Krvné zrazeniny väčšie než 2,5 cm
- Krvácanie, ktoré často trvá viac než 8 dní
Ako často by som si mala meniť vložku, tampón, menštruačný kalíšok, menštruačnú hubku, či menštruačné nohavičky?
Nasledujte inštrukcie pribalené k vašim produktom. Snažte sa vymeniť alebo opláchnuť svoj menštruačný produkt predtým než nasiakne alebo sa naplní.
- Väčšina žien mení svoje vložky každých pár hodín.
- Tampón by sa nemal nosiť viac než 8 hodín, pretože hrozí riziko toxického šoku.
- Menštruačné kalíšky a hubky môžu byť oplachované len 1-2x denne.
- Menštruačné nohavičky (nohavičky s všitou umývateľnou vložkou) sa zvyčajne môžu používať celý deň, záleží na type vašej menštruácie.
Používajte produkty, ktoré vám sedia veľkostne a dokážu absorbovať množstvo vášho výtoku. Množstvo menštruačnej krvi sa počas menštruácie zvyčajne mení. Niektoré ženy používajú počas menštruácie viac produktov, v závislosti od intenzity menštruácie.
Čo je syndróm toxického šoku (TSS)?
Syndróm toxického šoku je ojedinelá, no niekedy až smrtiaca situácia zapríčinená baktériami, ktoré tvoria toxíny. V roku 1980 zomrelo na toxický šok 63 žien. Vina bola hodená na istú značku tampónov so schopnosťou super absorpcie. Bola hneď stiahnutá z trhu.
V dnešnej dobe nie je väčšina TSS zapríčinená používaním tampónov. Riziko môže nastať, pokiaľ používate tampóny s vyššou absorpciou než reálne potrebujete, alebo pokiaľ si dostatočne často nevymieňate tampóny (každých 4-8 hodín). Menštruačné kalíšky, cervikálne krúžky, hubky či pesary (vo všeobecnosti produkty zavádzané do pošvy) môžu taktiež zvýšiť riziko TSS, pokiaľ sú na mieste ponechané príliš dlho (zvyčajne 24 hodín). Hubky by ste mali vybrať do 30 hodín, cervikálne krúžky do 48 hodín.
Pokiaľ máte niektoré tampóny TSS, hneď si vyberte tampón, menštruačný kalíšok, hubku či pesar, zavolajte si 112 alebo zájdite do nemocnice.
Medzi symptómy TSS patrí:
- Náhla vysoká horúčka
- Bolesti svalov
- Zvracanie
- Nevoľnosť
- Hnačka
- Vyrážka
- Zlyhanie obličky alebo iného orgánu
Ako menštruačný cyklus ovplyvňuje iné zdravotné problémy?
Zmeny hladiny hormónov počas menštruácie môžu ovplyvniť aj iné zdravotné problémy:
- Depresia a úzkosť. Tieto stavy sa často prekrývajú s predmenštruačným syndrómom (PMS). Symptómy depresie a úzkosti sú často podobné PMS a môžu sa zhoršiť pred / počas menštruácie.
- Astma. Pokiaľ trpíte astmou, vaše symptómy môžu byť v určitých fázach menštruácie horšie.
- Syndróm dráždivého čreva (IBS). IBS spôsobuje kŕče, nadúvanie a vetry. Vaše symptómy IBS sa môžu tesne pred menštruáciou zhoršiť.
- Syndróm bolestivého mechúra. Ženy so symptómami tohto syndrómu môžu pociťovať počas menštruácie väčšie kŕče.
Mohlo by vás zaujímať
Menštruačné problémy a spôsoby ich liečby:
- Ako si privolať menštruáciu - 13 spôsobov
- Bolesť hlavy pred menštruáciou (pms) - menštruačná migréna
- Menštruačné bolesti - bolestivá menštruácia
- Nepravidelná menštruácia a jej príčiny
- Slabá alebo krátka menštruácia - abnormálne krvácanie
- Silná menštruácia - príčiny
- Meškanie alebo vynechávanie menštruácie (amenorea) - príčiny
- PMS syndróm - príznaky - rady a liečba
- Test predmenštruačného syndrómu - zistite čo pomáha na pms príznaky pomocou jednoduchého testu