Nepravidelná menštruácia
Menštruácia je považovaná za nepravidelnú, pokiaľ trvá kratšie alebo dlhšie, než je obvyklé. Znamená to, že doba od prvého dňa poslednej menštruácie do prvého dňa nasledujúcej menštruácie je kratšia než 24 dní alebo dlhšia než 38 dní.
Nepravidelný menštruačný cyklus môže byť aj v prípade, že sa dĺžka vášho cyklu líši o viac než 20 dní. Príkladom môže byť skok z normálneho 25-dňového cyklu na 46-dňový cyklus, a potom späť na 25 dní.
Nepravidelná menštruácia môže byť pomerne obvyklá u tínedžeriek a u žien v klimaktériu (prechod do menopauzy). Kým sa menštruácia u tínedžeriek upraví, môže byť prvých pár rokov nepravidelná. Cyklus sa môže stať menej pravidelným aj počas klimaktéria, obdobia prechodu do menopauzy.
Existuje niekoľko spôsobov ako si privolať menštruáciu pomocou stravy a bylín.
Príčiny nepravidelnej menštruácie
- Poruchy príjmu potravy. Nepravidelné alebo vynechané menštruácie môžu byť znakmi porúch príjmu potravy, a to najmä anorexie. Môže sa však jednať o akúkoľvek poruchu príjmu potravy, napr. aj bulímiu.
- Problémy so štítnou žľazou, napr. hypertyreóza. Hypertyreóza, alebo zvýšená funkcia štítnej žľazy spôsobuje, že štítna žľaza produkuje viac hormónu tyroxínu než telo reálne potrebuje. Táto choroba môže byť taktiež príčinou slabších alebo menej častých menštruácií.
- Zvýšené množstvo prolaktínu v krvi. Tento stav sa nazýva hyperprolaktinémia. Prolaktín je hormón zodpovedný za rast poprsia počas puberty a za tvorbu materského mlieka po narodení dieťaťa. Taktiež pomáha kontrolovať menštruačný cyklus.
- Niektoré lieky, napr. na epilepsiu alebo úzkosť.
- Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS), choroba, ktorá zvyčajne spôsobuje cysty vaječníka, hormonálnu nerovnováhu a nepravidelnú menštruáciu. Asi 1 z 10 žien s nepravidelnou menštruáciou trpí týmto syndrómom.
- Primárna nedostatočnosť vaječníkov (POI) nastáva, ak vaječníky prestanú normálne fungovať pred 40. rokom života. Môže sa objaviť už vo veľmi skorom veku. POI však nie je to isté ako predčasná menopauza. Na rozdiel od žien v predčasnej menopauze, ženy s POI stále môžu mať menštruáciu , hoci je nepravidelná. Ženy s POI taktiež môžu otehotnieť.
- Zápalové ochorenie panvy (PID). Nepravidelné menštruácie môžu byť znakom PID, infekcie reprodukčných orgánov. PID je zvyčajne spôsobené sexuálne prenosnými infekciami.
- Stres. Štúdie dokazujú, že zvýšený chronický (dlhodobý) stres môže byť príčinou nepravidelnej menštruácie.
- Nekontrolovaná cukrovka. Cukrovka 1. a 2. typu môže spôsobovať nepravidelnú menštruáciu. Ak ju však dostanete pod kontrolu, vaša menštruácia môže byť pravidelnejšia.
- Obezita. Tuk, ktorý je v tele navyše, produkuje hormón estrogén. Zvýšená hladina estrogénu mení menštruačný cyklus a spôsobuje, že menštruácia je nepravidelná alebo vynechávaná.
Prírodná pomoc pri liečbe nepravidelnej menštruácie
Na pomoc pri hormonálnych zmenách, ktorými naše telo prechádza každý mesiac môžete vyskúšať niektoré prírodné prostriedky. V tradičnej bylinkárskej medicíne existuje niekoľko bylín, ktoré babičky bylinkárky používali na pomoc pri nepravidelných cykloch. Medzi najznámejšie byliny patrí alchemilka a rebríček. Hlavne v tejto kombinácii pôsobia byliny synergicky a majú lepší efekt.
V tejto dobe existujú už aj výživové doplnky na pomoc pri nepravidelnej menštruácii, ktoré pomáhajú cyklus harmonizovať. Výhodou sú presné množstvá extraktov, jasné a jednoduché dávkovanie. Medzi také patrí aj slovenský produkt damper Period balance, ktorý pomáha ženám s problémovou menštruáciou. Produkt je vhodný pre vegánov, celiatikov a je vhodný aj pri histamínovej intolerancii. Damper Period balance môžete nájsť v e shope.
Kedy navštíviť doktora?
- Keď dostávate menštruáciu nepravidelne po tom, čo ste mali pravidelný cyklus.
- Keď mávate cyklus kratšie než 24 dní alebo dlhšie než 38 dní.
Liečba záleží na príčine nepravidelnej menštruácie. Gynekológ vám môže predpísať hormonálnu antikoncepciu , napr. vnútromaternicové teliesko, tabletky, injekcie alebo vaginálny krúžok. Hormonálna antikoncepcia býva často namiesto prevencie proti otehotneniu predpisovaná v prvom rade na pomoc so zdravotnými problémami.
Mohlo by vás zaujímať
Dalšie menštruačné problémy a spôsoby ich liečby:
- Ako si privolať menštruáciu - 13 spôsobov
- Bolesť hlavy pred menštruáciou (pms) - menštruačná migréna
- Menštruačné bolesti - bolestivá menštruácia
- Slabá alebo krátka menštruácia - abnormálne krvácanie
- Silná menštruácia - príčiny
- Meškanie alebo vynechávanie menštruácie (amenorea) - príčiny
- PMS syndróm - príznaky - rady a liečba
- Test predmenštruačného syndrómu - zistite čo pomáha na pms príznaky pomocou jednoduchého testu