Silná menštruácia
Silné krvácanie počas menštruácie zažíva jedna z piatich žien. Ak máte silné krvácanie, vaša menštruácia môže byť tak bolestivá a ťaživá, že vás obmedzuje vo vykonávaní denných aktivít, ako napr. v chodení do práce či školy.
Príčiny silného krvácania
- Problémy s ovuláciou. Počas normálneho menštruačného cyklu sa ako príprava na tehotenstvo tvorí výstelka sliznice maternice. Ak nenastane oplodnenie, výstelka počas menštruácie opúšťa telo. Ak sa hladiny hormónov dostanú do nerovnováhy alebo ak nemáte ovuláciu, môže sa vytvoriť až príliš veľa výstelky, čoho výsledkom je silné a často nepredvídateľné krvácanie.
- Problémy s maternicovou výstelkou. Ak sa vaše hormóny dostanú do nerovnováhy, môže sa vytvoriť až príliš veľa výstelky sliznice maternice. To počas nasledujúcej menštruácie spôsobí silné krvácanie.
- Problémy so štítnou žľazou. Silné menštruačné krvácanie môže byť znakom hypotyreózy, zníženej funkcie štítnej žľazy. Toto ochorenie nastáva, keď štítna žľaza produkuje nedostatok hormónov.
- Maternicové fibroidy. Fibroidy sú tvorené svalovým tkanivom a rastú v alebo na stene maternice. Takmer vždy sú nezhubné. Môžu spôsobovať bolesť a silné alebo nepravidelné krvácanie.
- Maternicové polypy. Polypy sú výrastky endometria, ktoré vystiela vnútorné steny maternice. Zvyčajne sú malé, nezhubné, no môžu spôsobiť silnú a dlhú menštruáciu.
- Niektoré lieky, napr. na riedenie krvi môžu spôsobiť silnú alebo dlhú menštruáciu.
- Problémy s tehotenstvom. Nezvyčajné alebo nepravidelné silné krvácanie môže byť spôsobené potratom (skoré ukončenie tehotenstva) alebo mimomaternicovým tehotenstvom. Mimomaternicové tehotenstvo nastáva, keď sa oplodnené vajíčko uhniezdi mimo maternice. Žena sa tak môže dostať do nebezpečenstva. Mimomaternicové tehotenstvá nikdy nie sú zdravé a vyžadujú núdzovú liečbu.
- Choroby krvi. Hemofília a Von Willebrandova choroba sú dedičné choroby krvi, ktoré počas menštruácie spôsobujú silné krvácanie. Štúdie dokazujú, že asi 1 z 5 žien so silnou menštruáciou trpí niektorou chorobou krvi. Pre mnoho žien je silné krvácanie počas menštruácie jediným znakom, že majú chorobu krvi.
- Obezita. Tuk, ktorý je v tele navyše, produkuje hormón estrogén. Zvýšená hladina estrogénu mení menštruačný cyklus a spôsobuje, že menštruácia je nepravidelná, vynechávaná alebo silná.
Niektoré štúdie dokazujú, že u žien trpiacich myalgickou encefalomyelitídou / chronickým únavovým syndrómom (ME/CFS) je vyššie riziko silného krvácania počas menštruácie. Ženy s ME/CFS môžu zažívať rôzne symptómy, medzi ktoré patrí únava (vyčerpanie, ktoré sa nezlepší ani po spánku či oddychu), bolesť kĺbov a svalov a problémy s pamäťou.
Prírodná pomoc pri silnej menštruácii
Na pomoc pri hormonálnych zmenách, ktorými naše telo prechádza každý mesiac môžete vyskúšať niektoré prírodné prostriedky. V tradičnej bylinkárskej medicíne existuje niekoľko bylín, ktoré babičky bylinkárky používali na pomoc pri silnej menštruácii. Medzi najznámejšie byliny patrí alchemilka a rebríček. Hlavne v tejto kombinácii pôsobia byliny synergicky a majú lepší efekt.
V tejto dobe existujú už aj výživové doplnky na pomoc pri silnej menštruácii, ktoré pomáhajú cyklus harmonizovať. Výhodou sú presné množstvá extraktov, jasné a jednoduché dávkovanie. Medzi také patrí aj slovenský produkt damper Period balance, ktorý pomáha ženám s problémovou menštruáciou. Produkt je vhodný pre vegánov, celiatikov a je vhodný aj pri histamínovej intolerancii. Damper Period balance môžete nájsť v e shope.
Mohlo by vás zaujímať: Silná a dlhá menštruácia, ako ju zastaviť?
Kedy navštíviť doktora?
- Keď vaša menštruácia trvá dlhšie než 8 dní.
- Keď použijete 1 a viac tampónov alebo vložiek každé 1-2 hodiny.
- Keď pociťujete závrate, slabosť, únavu, bolesť na hrudi alebo máte počas menštruácie problémy s dýchaním. Môžu to byť symptómy anémie. Anémia je stav, kedy krv kvôli nedostatku železa nedokáže niesť kyslík do všetkých častí tela.
- Keď vylučujete krvné zrazeniny väčšia než cca 2,5 cm.
Váš gynekológ môže liečiť silné krvácanie pomocou hormonálnej antikoncepcie . Hormonálna antikoncepcia býva často namiesto prevencie proti otehotneniu predpisovaná v prvom rade na pomoc so zdravotnými problémami. Taktiež môže navrhnúť liečbu voľnopredajnými liekmi, akými sú napr. ibuprofén alebo naproxén. Tieto lieky môžu pomôcť zmierniť krvácanie, obzvlášť ak ich užijete tesne pred začiatkom alebo hneď po spustení menštruácie .
Pokiaľ nefunguje žiadna iná liečba, možno budete potrebovať operáciu. Operácia je však poslednou možnosťou liečby silného krvácania a doktori ju vždy veľmi zvažujú, nakoľko so sebou nesie niekoľko rizík.
Prírodná alternatíva pomáha ženám harmonizovať cyklus a celkovo sa cítiť lepšie. Pomáha pri silnej aj slabej menštruácii. Receptúra z extraktov Alchemilky, Rebríčku, Vitexu a Rozchodnice sa ukázala ako veľmi účinná. Spýtajte sa svojho gynekológa. Zistite viac o produkte damper PERIOD BALANCE.
Mohlo by vás zaujímať
Dalšie menštruačné problémy a spôsoby ich liečby:
- Ako si privolať menštruáciu - 13 spôsobov
- Bolesť hlavy pred menštruáciou (pms) - menštruačná migréna
- Menštruačné bolesti - bolestivá menštruácia
- Nepravidelná menštruácia a jej príčiny
- Slabá alebo krátka menštruácia - abnormálne krvácanie
- Meškanie alebo vynechávanie menštruácie (amenorea) - príčiny
- PMS syndróm - príznaky - rady a liečba
- Test predmenštruačného syndrómu - zistite čo pomáha na pms príznaky pomocou jednoduchého testu