Základy o menopauze - menštruácia v prechode
Menopauza je bežné obdobie v živote ženy, kedy sa nadobro zastaví menštruácia. Niekedy je nazývaná aj „zmenou života“. Menopauza sa nestane v priebehu sekundy. Telo do nej prechádza niekoľko rokov (klimaktérium), počas ktorých môžete prežívať rôzne symptómy a nepravidelnú menštruáciu. Priemerným vekom, kedy sa ženy dostávajú do menopauzy je 52 rokov.
Čo je menopauza?
Menopauza je stav, kedy prestanete mať menštruáciu a už viac nemôžete otehotnieť. Dosiahnete ju až keď ste nemali menštruáciu celý jeden rok. To znamená, že ste nemali žiadne krvácanie, ani len malé škvrny či bodky 12 mesiacov v rade.
Po menopauze vaječníky prestanú produkovať také veľké množstvá estrogénu a progesterónu, čím sa zvyšuje riziko vzniku niektorých zdravotných problémov.
Čo je perimenopauza alebo prechod k menopauze?
Klimaktérium, alebo prechod do menopauzy, je obdobie, kedy sa schyľuje k vašej poslednej menštruácii
Klimaktérium je dlhý prechod do menopauzy, alebo obdobie, kedy sa vám zastaví menštruácia a už viac nemôžete otehotnieť. Počas prechodu do menopauzy sa môžu nečakane meniť hodnoty hormónov a spôsobovať tak rôzne symptómy . Počas tejto premeny produkujú vaše vaječníky iné množstvá estrogénu a progesterónu, než zvyčajne.
V dôsledku toho, že nemusíte mať každý mesiac ovuláciu, sa môže objaviť nepravidelná menštruácia. Menštruácia v prechode môže byť kratšia, dlhšia, slabšia alebo silnejšia, než ste boli zvyknutá. Môže sa stať, že niekoľko mesiacov menštruáciu mať nebudete, alebo môžete mať nezvyčajne dlhé/krátke cykly a niekedy sa objaví aj silná menštruácia v menopauze. Mnoho žien počas tohto prechodu prežíva aj rozličné symptómy, napr. návaly horúčavy.
Kedy zvyčajne nastáva prechod do menopauzy?
Klimaktérium, prechod do menopauzy , zvyčajne nastáva v polovici 40. rokov až v neskorých 40. rokoch života ženy. V priemere je žena pred úplným zastavením menštruácie v prechode (klimaktériu) asi štyri roky.
Ako viem, že u mňa začal prechod do menopauzy?
Niekedy môže byť aj pre doktora náročné povedať, či sa nachádzate v klimaktériu.
- Symptómy menopauzy: Povedzte svojmu doktorovi o akýchkoľvek symptómoch, napr. návaloch horúčavy alebo problémoch so spánkom.
- Nepravidelná menštruácia: Zaznamenávajte si svoju menštruáciu. Nepravidelná menštruácia môže byť prvým znakom menopauzy.
- Hodnoty hormónov: Ak sa vám menštruácia zastavila v skorom veku (40. rokov a skôr), lekár vám môže spraviť testy na hormóny v krvi. Doktori toto vyšetrenie odporúčajú väčšinou len v prípade, že existujú zdravotné dôvody. Je to preto, lebo vo väčšine prípadov hormóny u žien v prechode nepredvídateľne kolíšu. Je preto náročné na základe tohto krvného testu naisto povedať, či sa blížite k menopauze.
Ako ma menopauza ovplyvní?
Symptómy menopauzy sa môžu objaviť náhle a už od začiatku môžu byť pomerne závažné, alebo sa objavujú postupne v miernej intenzite. Môžu byť prítomné po celý čas, alebo len v určitých chvíľach. Niektoré ženy si všimnú zmeny v mnohých oblastiach. Určité symptómy môžu byť pre vás nové, iné sú podobné symptómom predmenštruačného syndrómu (napr. náladovosť).
- Vaša menštruácia sa nemusí dostavovať tak pravidelne, ako predtým. Taktiež môže byť kratšia alebo dlhšia. Niektoré mesiace nemusíte mať menštruáciu vôbec. Na niekoľko mesiacov sa teda môže zastaviť, a potom znova začať.
- Vaša menštruácia môže byť silnejšia alebo slabšia, než predtým.
- Môžete mať návaly horúčavy a problémy so spánkom.
- Môžete mať náhle zmeny nálad a pociťovať podráždenie.
- Môžete pociťovať vaginálnu suchosť. Pohlavný styk môže byť nepohodlný alebo bolestivý.
- Môžete pociťovať menej záujmu o pohlavný styk. Môže trvať dlhšie, než sa vzrušíte.
Iné možné zmeny nie sú až tak badateľné. Napríklad, v dôsledku menšej produkcie estrogénu vám môže začať ubúdať kostná hmota, čo môže viesť k osteoporóze (zdravotný problém, kedy sa kosti stávajú slabšími, krehkejšími a ľahko sa lámu). Zmeny v hodnotách estrogénu môžu viesť aj k zvýšeniu cholesterolu a následne k srdcovým chorobám, či mŕtvici.
Ak vás symptómy počas menopauzy obťažujú, porozprávajte sa so svojim lekárom o možnej liečbe.
Ako dlho trvá prechod do menopauzy?
Klimaktérium, prechod k menopauze, môže trvať dva až osem rokov, než sa vaša menštruácia úplne zastaví. Vo väčšine prípadov tento prechod trvá asi štyri roky. Menopauzu dosiahnete až vtedy, keď prejde jeden celý rok od vašej poslednej menštruácie.
To znamená, že nebudete mať žiadne krvácanie (ani malé škvrny či bodky) 12 mesiacov v rade za sebou.
Mám počas prechodu do menopauzy pokračovať v používaní antikoncepcie?
Áno. Aj ak sa vám niekoľko mesiacov nedostaví menštruácia, počas klimaktéria, prechodu do menopauzy, stále môžete otehotnieť. V niektorých mesiacoch môžete mať počas klimaktéria stále ovuláciu , a teda uvoľňovať vajíčka.
Avšak je nemožné naisto vedieť, kedy budete mať ovuláciu. Ak nechcete otehotnieť, mali by ste naďalej používať antikoncepciu, a to až kým neprejde jeden celý rok od vašej poslednej menštruácie. O potrebe antikoncepcie sa môžete porozprávať s vašim lekárom. Tu si môžete prečítať o rozličných metódach antikoncepcie.
Po menopauze otehotnieť nemôžete, no každý, kto má pohlavný styk, sa môže nakaziť sexuálne prenosnou infekciou. Pokiaľ nie ste v monogamnom vzťahu, kde majú pohlavný styk len dvaja partneri medzi sebou, chráňte sa používaním mužských prezervatívov zakaždým, keď máte vaginálny, orálny alebo análny pohlavný styk. Bez používania prezervatívov po menopauze ste vystavená vyššiemu riziku prenosu sexuálnej choroby. Po menopauze je taktiež bežná vaginálna suchosť, kvôli ktorej sa počas pohlavného styku môžu tvoriť malé ranky, náchylné na infekcie.
Kedy zvyčajne nastáva menopauza?
Menopauza nastáva, keď prešlo 12 mesiacov od vašej poslednej menštruácie. Vek, kedy sa ženy dostávajú do menopauzy sa pohybuje v rozmedzí 45 a 58 rokov. V USA je to v priemere 52 rokov. Jedným zo znakov, ktorý vám môže napovedať, kedy sa dostanete do menopauzy, je vek, v ktorom sa do nej dostala vaša matka.
Menopauza sa môže dostaviť skôr, ak:
- Ste nikdy nemali deti. Tehotenstvo (najmä viac než jedno) môže menopauzu oddialiť.
- Fajčíte. Štúdie dokazujú, že u fajčiarok môže menopauza nastať až o dva roky skôr než u žien, ktoré nefajčia.
Určité zdravotné problémy taktiež môžu menopauzu spustiť skôr.
Menopauza zvyčajne prichádza sama od seba. Môže však nastať skôr, ak ste podstupovali chemoterapiu alebo ste si nechali chirurgicky odstrániť oba vaječníky. Prečítajte si o skorej alebo predčasnej menopauze.
Čo sa deje po menopauze?
Po menopauze už viac nebudete mať menštruáciu, a taktiež nebudete môcť otehotnieť. Ak máte po menopauze akékoľvek vaginálne krvácanie, mali by ste čo najskôr navštíviť doktora. Vaginálne krvácanie po menopauze nie je normálne a môže znamenať závažný zdravotný problém.
Po menopauze môžete nastať nasledovné:
- Nízke hodnoty hormónov. Vaše vaječníky produkujú počas menopauzy len malé množstvá estrogénu a progesterónu. Tieto zmeny môžu zapríčiniť isté zdravotné problémy, napr. osteoporózu, srdcové choroby alebo mŕtvicu.
- Symptómy menopauzy namiesto menštruačných problémov. U väčšiny žien sa symptómy a menštruačné problémy po menopauze vytratia. Avšak stále môžete kvôli zmenám v hormónoch pociťovať symptómy, ako návaly horúčavy. Nedávna štúdia dokázala, že návaly horúčavy môžu trvať až štrnásť rokov po menopauze.
- Vaginálna suchosť. Vaginálna suchosť môže byť po menopauze častým problémom. Prečítajte si viac o liečbe vaginálnej suchosti.